Club History

Woodville West Torrens

Vs Played Win Loss Draw
Adelaide 14 10 4 0
Central 84 41 43 0
Glenelg 80 53 25 2
North Adelaide 89 58 31 0
Norwood 82 47 35 0
Port Adelaide 82 39 42 1
South Adelaide 79 59 20 0
Sturt 84 60 24 0
West Adelaide 81 53 27 1
Total 675 420 251 4
 Woodville West Torrens finishing positions
1st – 5, 2nd – 7, 3rd – 7, 4th – 5, 5th – 2, 6th – 2, 7th – 2, 8th – 1, Last – 0
31 Seasons

Around The Grounds

Venue Played Win Loss Draw
Football Park 88 52 36
Elizabeth Oval 32 16 16
Norwood Oval 33 19 14
Prospect Oval 34 19 15
Adelaide Oval 66 38 28
Alberton Oval 35 16 18 1
Richmond Oval 34 20 13 1
Glenelg Oval 33 18 15
Woodville Oval 254 174 78 2
Mount Pleasant 1 1
Whyalla 1 1
Noarlunga Oval 27 20 7
Clare 1 1
Unley Oval 24 17 7
Thebarton Oval 11 7 4
Encounter Bay 1 1

*venues above listed in order of first appearance from 1991 – all stats correct to the end of the 2021 Season.

Woodville West Torrens Historical Timeline

1991

  • Woodville and West Torrens join forces to become the Woodville West Torrens Football Club, known as The Eagles.
  • Neil Balme is named as Senior Coach and Peter Schwarz is named as the inaugural Captain.
  • Woodville Oval was the club’s base, but home games were played at Football Park.
  • The Eagles end the minor round in 2nd position, but finish 4th after losing both Finals.
  • Scott Morphett is SANFL top goal kicker finishing with 99 goals and becoming the Club’s first Ken Farmer Medallist.
  • Scott Morphett is voted Club Champion.

1992

  • The Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final against Glenelg.
  • Reserves win Premiership.
  • Jason Sziller wins Reserves Magarey Medal.
  • Peter Schwarz and Robert Lynch play their 200th games.
  • Bruce Lindsay plays his 250th game.
  • Neil Balme is appointed SANFL State coach.
  • Paul Prymke, Robert Pyman and Scott Morphett played in the SANFL State side. SA defeated WA.
  • Malcolm Blight awarded Life Governorship joining Bob Hank, Lindsay Head and Fred Bills.
  • Robert Pyman voted Club Champion.

1993

  • Bruce Winter appointed Senior Coach.
  • Home games were now played at Woodville Oval.
  • Eagles finish Minor Premiers and cap the season off with a crushing Grand Final win over Norwood by 73 points to claim their 1st Premiership as new Club.
  • Steven Sziller wins the Jack Oatey Medal at Grand Final.
  • Eagles also win pre-season Foundation Cup.
  • Reserves and Under 17′s also win Premierships.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades.
  • Andrew Payze, Garry Haylock and Steve Geyer play the 200th games.
  • Peter Schwarz plays his 250th game.
  • Shayne Breuer, Romano Negri, Andrew Payze and Andrew Rogers played in the SANFL State side.
  • Peter Schwarz awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers voted Club Champion.

1994

  • Eagles finish Minor Premiers with 18 wins but suffer a shock 6 goal defeat in Grand Final against Port Adelaide.
  • Peter Schwarz retires after 269 League games.
  • Eagles win Back To Back Foundation Cup Premiership.
  • Stuart Nicol, Sam Phillipou, Andrew Payze, Andrew Rogers, Jason Spehr and Jason Sziller played in the SANFL State side.
  • Jason Sziller voted Club Champion.

1995

  • The Club is decimated by the AFL Draft and finish in 8th position.
  • Andrew Payze awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers plays in SANFL State side.
  • Andrew Rogers voted Club Champion for 2nd time.

1996

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final against Norwood.
  • Malcolm Blight, Lindsay Head and Tom McKenzie inducted into inaugural AFL Hall of Fame.
  • Jason King wins Reserves Magarey Medal.
  • Under 19′s win Premiership.
  • Andrew Rogers plays in SANFL State side.
  • Scott Morphett awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers voted Club Champion for 3rd time.

1997

  • Premiership Coach Bruce Winter retires at the end of the season after 5 years as Senior Coach.
  • Eagles miss Finals, finishing in 7th position.
  • Adam O’Hara wins Tomkins Medal for U19s
  • Garry Haylock awarded Life Membership.
  • Steven Hall voted Club Champion.

1998

  • Mark Mickan appointed Senior Coach for 2 years.
  • Eagles miss Finals again, finishing in 6th position.
  • Geoff Wiggins and Nick Pesch play in SANFL State side.
  • Scott Camporeale and Steve Sziller play in AFL State of Origin game.
  • Andrew Payze retires at end of the season with 308 games.
  • Nick Pesch voted Club Champion.

1999

  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to Norwood.
  • Bob Hank inducted into AFL Hall of Fame.
  • Andrew Payze awarded Life Governorship.
  • Greg Chapman wins Tomkins Medal for U19s.
  • Under 17′s win Premiership.
  • Andrew Rogers plays his 200th game and is awarded Life Membership.
  • Rhett Biglands, Gavin Colville, Steven Hall, Matthew Pavlich and Adam Pearce play in SANFL State side.
  • Gavin Colville and Adam Pearce voted joint Club Champions

2000

  • Paul Hamilton appointed Senior Coach.
  • Andrew Beveridge, Gavin Colville, Steven Hall, Christopher Kluzek, Adam Pearce and Jamie Tape play in SANFL State side.
  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District.
  • Reserves, Under 17′s and Under 19′s win Premierships.
  • Gavin Colville wins R.O. Shearman Medal, and is runner up in Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades for the 2nd time.
  • Gavin Colville voted Club Champion.

2001

  • Ron Fuller appointed Senior Coach.
  • Eagles finish 2nd again after losing Grand Final to Central District.
  • 6 time Captain and 3 time Club Champion Andrew Rogers retires during the year after 242 games.
  • Gavin Colville, Steven Hall, Paul Lindsay and Jamie Tape play in SANFL State side.
  • Ron Fuller, Ian Dettman, Robert Lynch, Steve Geyer and John Roberts awarded Life Membership.
  • Reserves win Premiership and Brett O’Hara wins Bob Lee Medal.
  • Gavin Colville voted Club Champion for 3rd time.

2002

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final to Norwood.
  • Anthony ‘Bos’ Daly, Tom MacKenzie, Bob Hank, Lindsay Head, Fred Bills, Malcolm Blight, Ralph Sewer, Bob Shearman, Barrie Barbary and Russell Ebert selected into inaugural SANFL Hall of Fame.
  • Paul Lindsay plays in SANFL State side.
  • Andrew Rogers awarded Life Governorship.
  • David Niemann awarded Life Membership.
  • 1993 Premiership player Laurence Schache passes away at the age of 34.
  • Justin Cicolella voted Club Champion.

2003

  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to West Adelaide.
  • Ray Huppatz and Norm Grimm inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Paul Lindsay plays in SANFL State side.
  • David Newett wins Reserves Magarey Medal.
  • 1993 Premiership player Jamie Tape passes away at the age of 28.
  • Justin Cicolella voted Club Champion.

2004

  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District.
  • During the season Eagles won 12 games in a row.
  • Reserves win Premiership and Luke Spehr wins Bob Lee Medal.
  • Gavin Colville runner up in Magarey Medal for 2nd time.
  • Wayne Jackson and Bruce Lindsay inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Gavin Colville voted Club Champion for 4th time

2005

  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District – the 4th time in 6 seasons.
  • Paul Lindsay, Brett O’Hara and Tim Inkster play in SANFL State side.
  • Andrew Rogers inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Luke Powell won Bob Quinn Medal in Anzac Day match and was equal 3rd in Magarey Medal.
  • Captain Gavin Colville played his 200th game for the Club and was awarded Life Membership.
  • Mark McKenzie voted Club Champion.

2006

  • Eagles win their 2nd Premiership defeating Central District by 76 points in the Grand Final.
  • Hayden Skipworth awarded the Jack Oatey Medal in Grand Final.
  • Mark McKenzie, Tim Inkster and Luke Powell play in SANFL State side.
  • Mark Passador wins Bob Quinn Medal in Anzac Day match.
  • Bob Simunsen and Neville Roberts inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Justin Cicolella runner up in Magarey Medal but wins Football Budget R.O. Shearman Medal.
  • Mark Passador is SANFL Ken Farmer Medallist kicking 74 goals for the season.
  • Steven Hall awarded Life Membership.
  • Mark McKenzie voted Club Champion for the 2nd year running.

2007

  • Eagles  finish 3rd losing to North Adelaide in the Preliminary Final, after a slow start to the season and injuries to key players.
  • Ron Fuller reappointed Senior Coach for a further 2 years.
  • Paul Lindsay retires after 153 games and is inducted into the “Stairway of Champions”.
  • Kevin McSporran is inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Jon Floreani is awarded Life Membership.
  • Steven Hall retires after 190 games.
  • Leigh Treeby voted Club Champion.

2008

  • Eagles miss the Finals for the first time since 1998, finishing 6th.
  • Luke Powell, Nick Salter, Leigh Treeby and Brad Dabrowski play in SANFL State side.
  • Geoff Kingston inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Shane Harris wins Under 19′s Tomkins Medal.
  • Gavin Colville, 4 time Club Champion and Captain for 6 seasons, retires after 232 games.
  • Justin Cicolella awarded Life Membership.
  • The Club decides to name the Players Most Valuable Player award in memory of  Jamie Tape.
  • Mark McKenzie and Luke Powell voted joint Club Champions.

2009

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final to Sturt.
  • Kurt Slaven takes over as President/Chairman of the Club and Chris Davies is appointed CEO.
  • Leigh Treeby and Brad Dobrowski play in SANFL State side.
  • Justin Cicolella plays his 200th game.
  • Premiership Coach Ron Ruller announces his retirement from the Eagles after 9 years.  Later in the season he is appointed full time Senior Coach of South Adelaide.
  • The Reserves lose the Grand Final to Glenelg who are coached by Michael Godden.  Later in the year Michael Godden is appointed Senior Coach for the Eagles in 2010.
  • The U17′s and U19′s competition is restructured to be U16′s and U18′s.
  • Mark Passador retires after 113 games and WWTFC record of 312 goals.
  • Mark McKenzie voted Club Champion for the 4th time.

2010

  • Newly appointed Senior Coach Michael Godden takes over at the Eagles.
  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to Norwood by 5 points.
  • Bill Sanders and Bruce Winter inducted into SANFL Hall of Fame.
  • U18′s player Josh Growden selected as the Under 18 competition’s Most Valuable player.  He is later drafted by the new AFL team, Greater Western Sydney.
  • Mark McKenzie and Luke Powell inducted into the “Stairway of Champions.”
  • Justin Cicolella voted Club Champion for a 3rd time.

2011

  • The Club announces its inaugural Oval naming rights sponsor – Unleash Solar Oval at Woodville.
  • Eagles win their 3rd Premiership defeating Central Districts by 3 points.
  • Craig Parry awarded the Jack Oatey Medal as best player in Grand Final.
  • Scott Lewis completed the very rare achievement of a Premiership in all 4 grades.
  • Mark McKenzie is 4th in Magarey Medal and winner of the print media Player of the Year.
  • Mark McKenzie, Scott Lewis, Luke Powell, Adam Grocke and Craig Parry named in the South Australian Team of the Year.
  • 3 players drafted into the AFL – Nick Joyce and Cameron Ellis-Yolmen to Adelaide and Cameron Sutcliffe to Fremantle.
  • Leigh Treeby announces his retirement and is inducted into the “Stairway of Champions.”
  • Mark McKenzie is voted Club Champion for a 5th time.

2012

  • Eagles finish 5th after losing to North Adelaide in Elimination Final.
  • Michael Godden is appointed State Coach.
  • Adam Grocke, Craig Parry, Robert Shirley, Ben Grieger and Luke Jarrad played in the SANFL State side which defeated Western Australia.
  • Adam Grocke was named best on ground and won the Fos Williams Medal.
  • Justin Cicolella plays his 250th game and Mark McKenzie play his 200th game. Both retire at the end of 2012, with Cicolella the WWTFC games record holder (266).
  • Life Governor Bob Hank passes away at the age of 89 on 14th June.
  • Angus Poole wins the Reserves Magarey Medal and the Reserves Best & Fairest for the Club.
  • Under 18′s win Premiership and Matthew Appleton named Alan Stewart Medallist.
  • Luke Jarrad was only player named in Advertiser Team of the Year.
  • 3 players drafted to the AFL – Jimmy Toumpas to Melbourne, Matthew McDonough to Richmond and Timmy Sumner to Gold Coast Suns.
  • Mark McKenzie awarded Life Membership.
  • Board Member Rex Sellers receives an Order of Australia Award in New Year’s Honours.
  • Angus Rowntree voted Club Champion.

2013

  • Woodville Oval renamed Maughan Thiem Hyundai Oval at Woodville.
  • Club finish 4th after losing to North Adelaide in 1st Semi Final.
  • Michael Godden appointed State Coach for 2nd year.
  • Luke Jarrad, Craig Parry, Andrew Ainger and Matthew Goldsworthy played in SANFL State side which defeated NEAFL by 82 points.
  • Under 18′s win back to back Premierships.
  • Malcolm Karpany wins the Alan Stewart Medal for best player in U18′s Grand Final.
  • Paul Ventura wins the 2013 McCallum Tomkins Medal.
  • Reserves win Premiership.
  • Byron Sumner wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Matthew Goldsworthy, Andrew Ainger and Scott Lewis named in Advertiser Team of the Year.
  • Luke Powell plays his 200th game.
  • 4 players drafted to the AFL – Luke Dunstan to St. Kilda, Riley Knight to Adelaide, Cameron Giles to Carlton and Malcolm Karpany to West Coast.
  • Luke Jarrad inducted into “Stairway of Champions.”
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades for the 3rd time.
  • Phil Raymond voted Club Champion.

2014

  • Club finishes 5th after losing to South Adelaide in Elimination Final.
  • Michael Godden appointed State Coach for 3rd year.
  • James Boyd, Luke Jarrad and Michael Wundke played in SANFL State side which defeated the VFL by 22 points.
  • Luke Jarrad named Vice Captain of SA.
  • Reserves win back to back Premierships.
  • Sam Martyn wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Michael Wundke named in Advertiser Team of the Year, and also took out the Ken Farmer Medal as the league’s leading goal kicker (63).
  • Luke Powell and Adam Grocke announce their retirements.
  • R.F. (Bob) Simunsen inducted as the Club’s 7th Life Governor.
  • Scott Lewis voted Club Champion.

2015

  • Club finishes 2nd after losing to West Adelaide in the Grand Final.
  • Luke Jarrad, James Boyd and Lachlan McGregor played in SANFL State side which was defeated by the WAFL by 45 points.
  • Luke Jarrad named Vice Captain of SA.
  • Reserves win Premiership for the 3rd year in a row.
  • Reserves were undefeated in entire 2015 season
  • Ethan Haylock wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Matthew Appleton wins Reserves Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades for the 4th time.
  • Jared Petrenko, Angus Rowntree, Luke Jarrad and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year.  Michael Godden named as Coach.
  • Angus Rowntree voted Club Champion.

2016

  • Club finishes 2nd after losing to Sturt in the Grand Final.
  • Jarrad Allmond, James Boyd, Luke Thompson and Lachlan McGregor played in SANFL State side which defeated the VFL by 19 points at Adelaide Oval.
  • Jared Petrenko takes out the Bob Quinn Medal as best player in ANZAC Day game, and also wins the R.O Shearman Medal.
  • Reserves were undefeated in entire 2016 Minor Round before losing to North Adelaide in the grand final.
  • Jake Comitogianni wins Reserves Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades for a second consecutive year, and 5th time overall.
  • Jared Petrenko, Jarred Allmond, Matthew Goldsworthy, Patrick Guiffreda, Nick O’Brien and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year.
  • 2 Players Drafted to the AFL- Brennan Cox to Fremantle & Tyson Stengle to Richmond
  • Jared Petrenko voted 2016 Club Champion.

2017

  • Club finishes 3rd after losing to Sturt in the Prelininary Final.
  • James Rowe wins Alan Stewart Medal as best afield in Under 18’s Grand Final, a match lost to Sturt by 40 points.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy as the best club across all grades for a third consecutive year, and 6th time overall.
  • Jake Johansen, Nick Hayes, Joseph Sinor, Paul Stewart and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year. Luke Thompson named as Captain.
  • Angus Poole takes out the Bob Quinn Medal as best player in ANCAC Day game.
  • 1 Player Drafted to the AFL- Andrew McPherson to Adelaide
  • Joseph Sinor voted 2017 Club Champion.

2018

  • Club finishes 3rd after losing to North Adelaide in the Prelininary Final.
  • Jake Johansen, Jack Hayes & Luke Thompson played in SANFL State side which were defeated by Western Australia at Adelaide Oval.
  • Under 18’s win Grand Final defeating South Adelaide by 5 points. Jackson Mead wins Alan Stewart Medal as best afield.
  • Kai Pudney wins McCallum Tomkins Medal for U19s.
  • Jack Hayes, James Boyd and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year. Luke Thompson named as Vice-Captain.
  • 3 Players Drafted to the AFL- Jack Lukosius to Gold Coast, Kai Pudney to Port Adelaide and Martin Frederick to Port Adelaide
  • James Boyd voted 2018 Club Champion.

2019

  • Club finishes 7th, missing the finals for the first time in 11 years
  • Sam Lonergan appointed Senior Coach after Michael Godden accepts role as an Assistant Coach for the Adelaide Crows.
  • Jordan Foote, Jack Hayes & Jared Petrenko played in SANFL State side which defeated Western Australia at Optus Stadium in Perth.
  • Under 18’s win Grand Final for the 2nd consecutive season, defeating South Adelaide by 23 points. Michael Frederick wins the Alan Stewart Medal as best afield.
  • Reserves finish 2nd losing the Grand Final to Norwood by 19 points.
  • Jordan Foote and James Rowe named in Advertiser Team of the Year.
  • 6 Players Drafted to the AFL- Kysaiah Pickett to Melbourne, Harry Shoenberg to Adelaide, Jackson Mead to Port Adelaide, Trent Burgoyne to Port Adelaide, Josh Morris to Hawthorn & Michael Frederick to Fremantle.
  • Jordan Foote voted 2019 Club Champion. Jordan also became the 4th generation of family to play for the Eagles following Great Grandfather Edwin, Grandfather John and Father David

2020

  • Jade Sheedy appointed Senior Coach after Sam Lonergan accepts role as an Assistant Coach for the Richmond Tigers.
  • The Eagles claimed their 8th Minor Premiership and 7th Stanley H Memorial Trophy as the best club across all grades.
  • Eagles win their 4th Premiership defeating North Adelaide by 39 points.
  • Jade Sheedy joined Bruce Winter as the only other Eagles coach to guide the club to the flag in their debut season.
  • Jordan Foote claimed the Jack Oatey Medal as best on ground in the Grand Final, kicking 4 goals. 3 of his 4 goals were part of a blistering 2nd qtr where the Eagles piled on 9 majors for the term to set up victory.
  • Reserves made it a double by also claiming the flag with a win over North Adelaide. Mitch Mead named Bob Lee Medalist.
  • James Rowe took out the Ken Farmer Medal as the SANFL leading goal kicker (47), the fourth Eagle to claim this award.
  • Jordan Foote, James Rowe, Jack Hayes, and Joseph Sinor named in Advertiser Team of the Year, with Jade Sheedy as Coach of the Year.
  • Justin Cicolella, Luke Powell and Ron Fuller inducted as Life Governors.
  • 8 Players Drafted to the AFL- James Rowe to Adelaide, Lachie Jones to Port Adelaide, Lachlan McNeil to Western Bulldogs, Ryhan Mansell to Richmond, Jacob Wehr to GWS Giants, Caleb Poulter to Collingwood, Taj Schofield to Port Adelaide, Henry Smith to Brisbane
  • Joseph Sinor claimed his second Club Champion award.

2021

  • The Eagles take out Back To Back Premierships for the first time in the club’s history, defeating Glenelg by 67 points in the Grand Final, and claiming their 5th Premiership.
  • Jade Sheedy and Luke Thompson become the club’s first ever 2 time Premiership coach and captain respectively, and Luke Thompson takes the reign as the longest serving club captain (7 years).
  • Jack Hayes took out the Jack Oatey Medal as best on ground in the Grand Final.
  • The Under 18s soared to their 3rd Premiership in 4 years  (5th overall) defeating Glenelg by 17 points. Adam D’Aloia named Alan Stewart Medallist.
  • Jade Sheedy named State Coach and Jack Hayes took the honours as Captain, leading SA to a big win over Western Australia by 53 points.
  • Jack Hayes, Tyson Stengle, Matthew Goldsworthy, Sam Rowland, Luke Thompson and Riley Knight were the 6 Eagles players selected in the SA State Team.
  • Sam Rowland won the Bob Quinn Medal in the ANZAC Day game over North Adelaide, which the Eagles won by 3 points.
  • Jack Hayes, James Tsitas, Tyson Stengle, Daniel Menzel, and Riley Knight named in Advertiser Team of the Year.
  • James Tsitas became the first ever Woodville West Torrens Magarey Medalist with 21 votes. Jack Hayes was just 1 vote behind to be equal runner-up.
  • James Tsitas claimed the 2021 Club Champion.
  • Jack Hayes (St. Kilda), James Tsitas (Gold Coast), Tyson Stengle (Geelong) and Jase Burgoyne (Port Adelaide) each made their way on to AFL lists.

 

For those that are interested in the history of our great Club, Club historian John Storer has compiled a range of books covering records and photos of West Torrens, Woodville & Woodville West Torrens. To preview any of these books follow the links at the bottom of this page and use the password ‘Eagles’ to access the files. If you wish to purchase one of these books please contact the club on 8347 2444.

West Torrens

Vs Played Win Loss Draw
Central 66 28 37 1
Glenelg 161 91 69 1
North Adelaide 211 89 119 3
Norwood 212 74 135 3
Port Adelaide 218 54 163 1
South Adelaide 212 117 90 5
Sturt 199 88 108 3
West Adelaide 219 117 95 7
Woodville 70 44 25 1
Total 1568 702 841 25
West Torrens finishing positions
1st – 4, 2nd – 4, 3rd – 7, 4th – 19, 5th – 20, 6th – 13, 7th – 5, 8th – 4, 9th – 7, Last – 5.
88 Seasons

Woodville

Vs Played Win Loss Draw
Central 69 28 41 0
Glenelg 58 10 48 0
North Adelaide 65 14 51 0
Norwood 61 18 43 0
Port Adelaide 58 7 50 1
South Adelaide 66 23 43 0
Sturt 59 13 45 1
West Adelaide 69 22 46 1
West Torrens 70 25 44 1
Total 575 160 411 4

Woodville finishing positions
1st – 0, 2nd – 0, 3rd – 1, 4th – 0, 5th – 2, 6th – 1, 7th – 2, 8th – 5, 9th – 7, Last – 9.
27 Seasons