Woodville West Torrens Historical Timeline

1991

  • Woodville and West Torrens merge to become the Woodville West Torrens Football Club, known as The Eagles.
  • Neil Balme is named as Senior Coach and Peter Schwarz is named as the inaugural Captain.
  • The Eagles finish 4th after losing both Finals.
  • Scott Morphett is SANFL top goal kicker finishing with 99 goals and becoming the Club’s first Ken Farmer Medallist.
  • Scott Morphett is voted Club Champion.

1992

  • The Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final against Glenelg.
  • Reserves win Premiership.
  • Jason Sziller wins Reserves Magarey Medal.
  • Peter Schwarz and Robert Lynch play their 200th games.
  • Bruce Lindsay plays his 250th game.
  • Paul Prymke, Robert Pyman and Scott Morphett played in the SANFL State side.
  • Malcolm Blight awarded Life Governorship joining Bob Hank, Lindsay Head and Fred Bills.
  • Robert Pyman voted Club Champion.

1993

  • Bruce Winter appointed Senior Coach.
  • Eagles finish Minor Premiers and cap the season off with a crushing Grand Final win over Norwood by 73 points to claim their 1st Premiership as new Club.
  • Steven Sziller wins the Jack Oatey Medal at Grand Final.
  • Eagles also win pre-season Foundation Cup.
  • Reserves and Under 17′s also win Premierships.
  • Andrew Payze, Garry Haylock and Steve Geyer play the 200th games.
  • Peter Schwarz plays his 250th game.
  • Shane Breuer, Romano Negri, Andrew Payze and Andrew Rogers played in the SANFL State side.
  • Peter Schwarz awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers voted Club Champion.

1994

  • Eagles finish Minor Premiers with 18 wins but suffer a shock 6 goal defeat in Grand Final against Port Adelaide.
  • Peter Schwarz retires after 269 League games.
  • Stuart Nicol, Sam Phillipou, Andrew Payze, Andrew Rogers, Jason Spehr and Jason Sziller played in the SANFL State side.
  • Jason Sziller voted Club Champion.

1995

  • The Club is decimated by the AFL Draft and finish in 8th position.
  • Andrew Payze awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers plays in SANFL State side.
  • Andrew Rogers voted Club Champion for 2nd time.

1996

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final against Norwood.
  • Malcolm Blight, Lindsay Head and Tom McKenzie inducted into inaugural AFL Hall of Fame.
  • Jason King wins Reserves Magarey Medal.
  • Under 19′s win Premiership.
  • Andrew Rogers plays in SANFL State side.
  • Scott Morphett awarded Life Membership.
  • Andrew Rogers voted Club Champion for 3rd time.

1997

  • Premiership Coach Bruce Winter retires at the end of the season after 5 years as Senior Coach.
  • Eagles miss Finals, finishing in 7th position.
  • Garry Haylock awarded Life Membership.
  • Steven Hall voted Club Champion.

1998

  • Mark Mickan appointed Senior Coach for 2 years.
  • Eagles miss Finals again, finishing in 6th position.
  • Geoff Wiggins and Nick Pesch play in SANFL State side.
  • Scott Camporeale and Steve Sziller play in AFL State of Origin game.
  • Andrew Payze retires at end of the season with 308 games.
  • Nick Pesch voted Club Champion.

1999

  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to Norwood.
  • Bob Hank inducted into AFL Hall of Fame.
  • Andrew Payze awarded Life Governorship.
  • Greg Chapman wins Tomkins Medal.
  • Under 17′s win Premiership.
  • Andrew Rogers plays his 200th game and is awarded Life Membership.
  • Rhett Biglands, Gavin Colville, Steven Hall, Matthew Pavlich and Andrew Pearce play in SANFL State side.
  • Gavin Colville and Adam Pearce voted joint Club Champions

2000

  • Paul Hamilton appointed Senior Coach.
  • Andrew Beveridge, Gavin Colville, Steven Hall, Christopher Kluzek, Adam Pearce and Jamie Tape play in SANFL State side.
  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District.
  • Reserves, Under 17′s and Under 19′s win Premierships.
  • Gavin Colville runner up in Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy for overall performance.
  • Gavin Colville voted Club Champion.

2001

  • Ron Fuller appointed Senior Coach.
  • Eagles finish 2nd again after losing Grand Final to Central District.
  • 6 time Captain and 3 time Club Champion Andrew Rogers retires during the year after 242 games.
  • Gavin Colville, Steven Hall, Paul Lindsay and Jamie Tape play in SANFL State side.
  • Ron Fuller, Ian Dettman, Robert Lynch, Steve Geyer and John Roberts awarded Life Membership.
  • Reserves win Premiership.
  • Gavin Colville voted Club Champion for 3rd time.

2002

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final to Norwood.
  • Bob Daly, Tom McKenzie, Bob Hank, Lindsay Head, Fred Bills, Malcolm Blight, Ralph Sewer, Bob Shearman, Barry Barbary and Russell Ebert selected into inaugural SANFL Hall of Fame.
  • Paul Lindsay plays in SANFL State side.
  • Andrew Rogers awarded Life Governorship.
  • David Niemann awarded Life Membership.
  • 1993 Premiership player Laurence Schache passes away at the age of 34.
  • Justin Cicolella voted Club Champion.

2003

  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to West Adelaide.
  • Ray Huppatz and Norm Grimm inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Paul Lindsay plays in SANFL State side.
  • David Newett wins Reserves Magarey Medal.
  • 1993 Premiership player Jamie Tape passes away at the age of 28.
  • Justin Cicolella voted Club Champion.

2004

  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District.
  • During the season Eagles won 12 games in a row.
  • Reserves win Premiership.
  • Gavin Colville runner up in Magarey Medal for 2nd time.
  • Wayne Jackson and Bruce Lindsay inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Gavin Colville voted Club Champion for 4th time

2005

  • Eagles finish 2nd after losing Grand Final to Central District – the 4th time in 6 seasons.
  • Paul Lindsay, Brett O’Hara and Tim Inkster play in SANFL State side.
  • Andrew Rogers inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Luke Powell won Bob Quinn Medal in Anzac Day match and was equal 3rd in Magarey Medal.
  • Captain Gavin Colville played his 200th game for the Club and was awarded Life Membership.
  • Mark McKenzie voted Club Champion.

2006

  • Eagles win their 2nd Premiership defeating Central District by 76 points in the Grand Final.
  • Hayden Skipworth awarded the Jack Oatey Medal in Grand Final.
  • Mark McKenzie, Tim Inkster and Luke Powell play in SANFL State side.
  • Mark Passador wins Bob Quinn Medal in Anzac Day match.
  • Bob Simunsen and Neville Roberts inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Justin Cicolella runner up in Magarey Medal but wins Football Budget Robert Shearman Medal.
  • Mark Passador is SANFL Ken Farmer Medallist kicking 74 goals for the season.
  • Steven Hall awarded Life Membership.
  • Mark McKenzie voted Club Champion for the 2nd year running.

2007

  • Eagles  finish 3rd losing to North Adelaide in the Preliminary Final, after a slow start to the season and injuries to key players.
  • Ron Fuller reappointed Senior Coach for a further 2 years.
  • Paul Lindsay retires after 153 games and is inducted into the “Stairway of Champions”.
  • Kevin McSporran is inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Jon Floreani is awarded Life Membership.
  • Steven Hall retires after 190 games.
  • Leigh Treeby voted Club Champion.

2008

  • Eagles miss the Finals for the first time since 1998, finishing 6th.
  • Luke Powell, Nick Salter, Leigh Treeby and Brad Dabrowski play in SANFL State side.
  • Geoff Kingston inducted into SANFL Hall of Fame.
  • Shane Harris wins Under 19′s Tomkins Medal.
  • Gavin Colville, 4 time Club Champion and Captain for 6 seasons, retires after 232 games.
  • Justin Cicolella awarded Life Membership.
  • The Club decides to name the Players Most Valuable Player award in memory of  Jamie Tape.
  • Mark McKenzie and Luke Powell voted joint Club Champions.

2009

  • Eagles finish 4th after losing 1st Semi Final to Sturt.
  • Kurt Slaven takes over as President/Chairman of the Club and Chris Davies is appointed CEO.
  • Leigh Treeby and Brad Dobrowski play in SANFL State side.
  • Justin Cicolella plays his 200th game.
  • Premiership Coach Ron Ruller announces his retirement from the Eagles after 9 years.  Later in the season he is appointed full time Senior Coach of South Adelaide.
  • The Reserves lose the Grand Final to Glenelg who are coached by Michael Godden.  Later in the year Michael Godden is appointed Senior Coach for the Eagles in 2010.
  • The U17′s and U19′s competition is restructured to be U16′s and U18′s.
  • Mark Passador retires after 113 games and 312 goals.
  • Mark McKenzie voted Club Champion for the 4th time.

2010

  • Newly appointed Senior Coach Michael Godden takes over at the Eagles.
  • Eagles finish 3rd after losing Preliminary Final to Norwood by 5 points.
  • Bill Sanders and Bruce Winter inducted into SANFL Hall of Fame.
  • U18′s player Josh Growden selected as the Under 18 competition’s Most Valuable player.  He is later drafted by the new AFL team, Greater Western Sydney.
  • Mark McKenzie and Luke Powell inducted into the “Stairway of Champions.”
  • Justin Cicolella voted Club Champion for a 3rd time.

2011

  • The Club announces its inaugural Oval naming rights sponsor – Unleash Solar Oval at Woodville.
  • Eagles win their 3rd Premiership defeating Central Districts by 3 points.
  • Craig Parry awarded the Jack Oatey Medal as best player in Grand Final.
  • Scott Lewis completed the very rare achievement of a Premiership in all 4 grades.
  • Mark McKenzie is 4th in Magarey Medal and winner of the print media Player of the Year.
  • Mark McKenzie, Scott Lewis, Luke Powell, Adam Grocke and Craig Parry named in the South Australian Team of the Year.
  • 3 players drafted into the AFL – Nick Joyce and Cameron Ellis-Yolmen to Adelaide and Cameron Sutcliffe to Fremantle.
  • Leigh Treeby announces his retirement and is inducted into the “Stairway of Champions.”
  • Mark McKenzie is voted Club Champion for a 5th time.

2012

  • Eagles finish 5th after losing to North Adelaide in Elimination Final.
  • Michael Godden is appointed State Coach.
  • Adam Grocke, Craig Parry, Robert Shirley, Ben Grieger and Luke Jarrad played in the SANFL State side which defeated Western Australia.
  • Adam Grocke was named best on ground and won the Fos Williams Medal.
  • Justin Cicolella plays his 250th game and Mark McKenzie play his 200th game.
  • Life Governor Bob Hank passes away at the age of 89 on 14th June.
  • Angus Poole wins the Reserves Magarey Medal and the Reserves Best & Fairest for the Club.
  • Under 18′s win Premiership.
  • Luke Jarrad was only player named in Advertiser Team of the Year.
  • 3 players drafted to the AFL – Jimmy Toumpas to Melbourne, Matthew McDonough to Richmond and Timmy Sumner to Gold Coast Suns.
  • Mark McKenzie awarded Life Membership.
  • Board Member Rex Sellers receives an Order of Australia Award in New Year’s Honours.
  • Angus Rowntree voted Club Champion.

2013

  • Woodville Oval renamed Maughan Thiem Hyundai Oval at Woodville.
  • Club finish 4th after losing to North Adelaide in 1st Semi Final.
  • Michael Godden appointed State Coach for 2nd year.
  • Luke Jarrad, Craig Parry, Andrew Ainger and Matthew Goldsworthy played in SANFL State side which defeated NEAFL by 82 points.
  • Under 18′s win back to back Premierships.
  • Malcolm Karpany wins the Alan Stewart Medal for best player in U18′s Grand Final.
  • Paul Ventura wins the 2013 McCallum Tomkins Medal.
  • Reserves win Premiership.
  • Byron Sumner wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Matthew Goldsworthy, Andrew Ainger and Scott Lewis named in Advertiser Team of the Year.
  • Luke Powell plays his 200th game.
  • 4 players drafted to the AFL – Luke Dunstan to St. Kilda, Riley Knight to Adelaide, Cameron Giles to Carlton and Malcolm Karpany to West Coast.
  • Luke Jarrad inducted into “Stairway of Champions.”
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy for overall performance.
  • Phil Raymond voted Club Champion.

2014

  • Club finishes 5th after losing to South Adelaide in Elimination Final.
  • Michael Godden appointed State Coach for 3rd year.
  • James Boyd, Luke Jarrad and Michael Wundke played in SANFL State side which defeated the VFL by 22 points.
  • Luke Jarrad named Vice Captain of SA.
  • Reserves win back to back Premierships.
  • Sam Martyn wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Michael Wundke named in Advertiser Team of the Year.
  • Luke Powell and Adam Grocke announce their retirements.
  • R.F. (Bob) Simunsen inducted as the Club’s 7th Life Governor.
  • Scott Lewis voted Club Champion.

2015

  • Club finishes 2nd after losing to West Adelaide in the Grand Final.
  • Luke Jarrad, James Boyd and Lachlan McGregor played in SANFL State side which was defeated by the WAFL by 45 points.
  • Luke Jarrad named Vice Captain of SA.
  • Reserves win Premiership for the 3rd year in a row.
  • Reserves were undefeated in entire 2015 season
  • Ethan Haylock wins the Bob Lee Medal for best player in the Reserves Grand Final.
  • Matthew Appleton wins Reserves Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy for overall performance.
  • Jared Petrenko, Angus Rowntree, Luke Jarrad and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year.  Michael Godden named as Coach.
  • Angus Rowntree voted Club Champion.

2016

  • Club finishes 2nd after losing to Sturt in the Grand Final.
  • Jarrad Allmond, James Boyd, Luke Thompson and Lachlan McGregor played in SANFL State side which defeated the VFL by 19 points at Adelaide Oval.
  • Reserves were undefeated in entire 2016 Minor Round before losing to North Adelaide in the grand final.
  • Jake Comitogianni wins Reserves Magarey Medal.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy for overall performance.
  • Jared Petrenko, Jarred Allmond, Matthew Goldsworthy, Patrick Guiffreda, Nick O’Brien and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year.
  • 2 Players Drafted to the AFL- Brennan Cox to Fremantle & Tyson Stengle to Richmond
  • Jared Petrenko voted 2016 Club Champion.

2017

  • Club finishes 3rd after losing to Sturt in the Prelininary Final.
  • James Rowe wins Alan Stewart Medal as best afield in Under 18’s Grand Final, a match lost to Sturt by 40 points.
  • Eagles win Stanley H Lewis trophy for overall performance.
  • Jake Johansen, Nick Hayes, Joseph Sinor, Paul Stewart and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year. Luke Thompson named as Captain.
  • 1 Player Drafted to the AFL- Andrew McPherson to Adelaide
  • Joseph Sinor voted 2017 Club Champion.

2018

  • Club finishes 3rd after losing to North Adelaide in the Prelininary Final.
  • Jake Johansen, Jack Hayes & Luke Thompson played in SANFL State side which were defeated by Western Australia at Adelaide Oval.
  • Under 18’s win Grand Final defeating South Adelaide by 5 points. Jackson Mead wins Alan Stewart Medal as best afield.
  • Kai Pudney wins McCallum Tomkins Medal
  • Jack Hayes, James Boyd and Luke Thompson named in Advertiser Team of the Year. Luke Thompson named as Vice-Captain.
  • 3 Players Drafted to the AFL- Jack Lukosius to Gold Coast, Kai Pudney to Port Adelaide and Martin Frederick to Port Adelaide
  • James Boyd voted 2018 Club Champion.